שבת בשבתו
חיפוש בפרשות
פרשה מחבר המאמר
מדור ערך לחיפוש
ביטוי מדוייק

1665: כי-תשא כ' באדר תשע"ז 18/03/2017

"חביבי, את הספה אני לא מביא לך הביתה. אם אתה רוצה, הובלה זה עד המחסום." / "איפה אתה גר?! הובלת המקרר לבית שלך היא לא במחיר הסטנדרט, תוסיף עוד 300 ₪." / "יש לך אולי איזו דודה בירושלים? תביא לשם את מכונת הכביסה והטכנאי יבוא ויתקן."

תושבי יהודה ושומרון והפריפריה מכירים את הסיטואציה המקוממת שלאחר רכישת מוצר מתברר שאין שירות או שהוא חלקי. הסיבה לכך שהם לקוחות סוג ב' נעוצה במקום מגוריהם.

לפני מספר שבועות העברתי בקריאה שנייה ושלישית חוק איסור הפליה מחמת מגורים שיסיים את התופעה. החוק נועד לעשות צדק ולפתח יושרה בקרב בעלי עסקים גדולים שאין בכוונתם לספק שירותים דוגמת הובלות ותיקונים, או לחלופין גביית תעריפים חריגים.

כיצד זה אמור לעבוד? הרי זו מדינה דמוקרטית וזכותו של גורם מסחרי להחליט למי לא ימכור את שירותיו. פשוט מאוד. לחשוף את העסקים המפלים לכוחות השוק.

בעל עסק רוצה להפלות? סבבה, לך על זה, אבל רק תודיע על כך. החוק מחייב יידוע ברור - ולא רבע משפט בפונט לא קריא בתוך חוברת בת מאה עמודים. בחנויות למשל, יש להתקין על גבי הקופות שילוט ברור אודות מדיניות השירות. גם בקניות טלפוניות ואינטרנטיות חייבת לחול חובת היידוע.

כעת משהצרכן יודע מראש איפה מעניקים שירות שוויוני ואיפה לא, יֵדע היכן לרכוש והיכן לא לרכוש. צרכנים יֵדעו בהתאם ליצור רשימות שחורות של בעלי עסקים שאינם מספקים שירותים ביו"ש ובפריפריה. כאשר הכול גלוי, רשת כלשהי למוצרי חשמל שמפלה לקוחות עושה חשבון פשוט. אם תצהיר על מדיניות ההפליה כפי שהחוק מחייב (אחרת יוטלו עליה קנסות), תהיה חשופה לכוחות השוק ותאבד לקוחות.

* * *

אבהיר שהחוק אינו חל על עסקים קטנים, כי אם על עסקים גדולים המונים מאה עובדים לפחות, והללו במסגרת כוחות השוק מוגנים מפני גחמות של לקוחות נקמניים. כך לדוגמה פיצרייה שכונתית בגבעתיים אינה מחויבת להצהיר על מדיניות המשלוחים שלה וכן גם סניף רשת הבורגרים הארצית הסמוך לה. שכן גם אם מדובר ברשת גדולה, אין שום עילה הגיונית ויכולת לפגוע בה על כך שהיא לא מספקת משלוחים מהסניף בגבעתיים לבית של לקוח בהר ברכה – למרות שעל הקופה יש שילוט ברור על מדיניות המשלוחים.

* * *

המציאות שבה צרכן מופלה בקבלת שירות קיימת גם במגזר הערבי. החוק בא לתקן את העוול גם כלפיהם. אולם לכל אורך הדרך חברי הכנסת הערביים ניסו בכל דרך אפשרית להפיל את החוק, משום שלצד תיקון עוול כלפי ציבור הבוחרים שלהם, יתקן גם עוול כלפי תושבי יהודה ושומרון. מבחינתם שערביי אום אל פאחם לא יקבלו שירות ככלל אזרחי ישראל, העיקר לפגוע במתנחלים. לנקר שתי עיניים מציבור הבוחרים שלהם, זאת כדי להוציא עין אחת למתנחלים.

אגלה לכם סוד קטן. כמי שזו הקדנציה השנייה שלה בכנסת, נוכחתי לראות שהם לא באמת פועלים למען ציבור הבוחרים שלהם. לו רק זה היה פשוט, הייתי מתקנת גם את העוול הזה ושולחת את חברי הכנסת הערביים הביתה.

החוק מהווה נקודת ציון ברמה האישית. חברי השר אורי אורבך ז"ל הוא זה שהגה את החוק. אישורו בקריאה שנייה ושלישית היה בחודש שבו ציינו את יום השנה לפטירתו. בהזדמנות זו אני רוצה להודות לשגיא קייזלר, לשעבר יו"ר ועד מתיישבי השומרון שהציף בפניי את היקף התופעה של הפליית לקוחות.

עבור לתוכן העמוד