עמדת מכון צומת על שבתריס ועל פתיחת תריסים חשמליים בשבת

ב"ה, אייר תשע"ה, 4.15

'שבתריס'
מנגנון להפעלת תריסים חשמליים בשבת
עמדת מכון 'צומת' – שלילה מוחלטת!

בשוק מוצע מכשיר בשם "שבתריס – להפעלה ידנית בכל עת של התריסים החשמליים ללא חילול שבת". נשאלנו לא פעם אודות ציוד זה, ולהלן עמדתנו:

  1. אנחנו מתנגדים לחלוטין ל'שבתריס'. זו 'גרמא' כפשוטה, ואולי אפילו יותר גרועה מבחינת טכניקת ההפעלה והאלקטרוניקה הפנימית, ובודאי מידי 'גרמא' לא יצאנו.
  2. שיטת ה'גרמא' מוסכמת עלינו לצורך רפואי ובטחוני והקרוב אליו (כמו נכים, מוגבלים, בטחון כנגד עבריינים וכד'). תריס חשמלי איננו נכלל בקטיגוריה זו ואין שום היתר להשתמש לשם כך ב'גרמא' או בתיחכום דומה.
  3. אם 'גרמא' מותרת בתריס למה לא הפעלת רדיו (חדשות בעת מתיחות! בחירות!), מזגן לעונג שבת או...מחשב לעיין במקורות תורניים וכד'.
  4. למיטב ידיעתי שום רב בעל משקל איננו מתיר ציוד זה למטרה כזו. שוחחתי עם רב ששמו הופיע באתר והוא חזר בו ותמה על עצם איזכור שמו באתר (מעורבותו המקילה היתה קשורה בענין ספציפי).
  5. הפתרון הנכון לשבת, למי שלא רוצה לפתוח ולסגור באופן ידני (יש תריסים הניתנים לפתיחה באמצעות מנואלה בצד המתג החשמלי) הוא לפתוח ולסגור באמצעות שעון שבת המכוון מבעוד יום (חברות 'וויסבורד' ו'דילאור' מוכרת מתג לתריס הכולל גם שעון, כמו לבוילר).

 

הרב ישראל רוזן, מהנדס, ראש מכון 'צומת'

 

 ---------------

עמדת מכון צומת היא כי השימוש בתריס שבת מותר במקרים הבאים:
1. מקום בו, אין אפשרות לשים סורגים.
2. בתי חולים וכד' – בהעדר אפשרות לגלילת תריס ידנית.
3. מקום בו אי אפשר להשתמש בשעון שבת.
לחברת שבתריס הסכמות רבניות,
מצורפות לכאן, אך רובן בהגבלות שלדעתינו אינן מעשיות.
 

עבור לתוכן העמוד