שאל את הרב

חיפוש בשו''ת:
 
>
הגדרות הלכ-טכניות
צמיד חכם בשבת
אודה לבירור הלכתי בעניין צמיד חכם בשבת. אחת הטכנולוגיות החדשות שנפוצו לאחרונה היא צמיד חכם. הצמיד דומה לשעון חכם, אולם עיקר שימושו הוא בחיישנים ופחות בתצוגת מידע. לשעון מספר פונקציות: א. מעקב אחר מספר הצעדים, קצב הלב ומהלך השינה. המידע נאסף ולא מוצג כלל, עד אשר מתבצע סנכרון עם אפליקציה ייעודית במכשיר הטלפון. האם ניטור כזה, שאמנם לא מוצג במהלך השבת, אולם לאחריה ניתן להצגה וניתוח, מותר בשבת לכשעצמו? האם הוא מותר כאשר יש סיבה אחרת לשאת את הצמיד, והניטור מתבצע ברקע, או שיש לנטרל את הפונקציה אם אפשר? (ישנה אפשרות להפעלת רטט בהשגת יעד צעדים מסוים. מובן שאפשרות זו יש לבטל לפני השבת.) ב. שעון מעורר חכם. הצמיד מנטר את מחזורי השינה (באמצעות מדידת התזוזות), ובמהלך חצי שעה לפני השעה היעודה מפעיל רטט במידה והלובש סיים מחזור שינה. הדבר נועד לאפשר יקיצה נעימה וקלה יותר, ופחות עייפות. האם ניתן להשתמש בפונקציה בשבת? ג. אם הצמיד מציג שעה באופן קבוע, אפשר לענוד אותו לצורך שימוש כשעון? בנוסף לשאלה הכללית לכולי עלמא ולשבתות כאשר איני בביתי, אבקש לברר נסיבות קונקרטיות יותר. אני לוחם בכיתת הכוננות בישוב בו אני מתגורר. אני תמיד חמוש בישוב, וצריך להיות זמין למענה ראשוני כאשר יש חשש לאירוע בטחוני. מאחר ואין תקציב למכשירי מירס ייעודיים, אני מסתמך על מכשיר הטלפון שברשותי להקפצה בשעת חירום. ההקפצה מתבצעת ראשית במסרון סמס ובמקביל באמצעות דיווח בוואטסאפ, ולאחר מכן במידה ואין היענות ובהתאם לפניות המוקד באמצעות שיחת טלפון. מובן שלא ניתן להסתמך על השיחה, ויש הכרח להיות זמין להודעת הסמס. את חיבור הנתונים אני מכבה לפני השבת, על מנת להימנע מהודעות שונות שאינן רלוונטיות, ומפעיל צלצול חוזר בקבלת סמס כדי שאשמע גם אם פספסתי את רגע קבלת ההודעה. עם זאת, קיימות במתכונת זאת מספר בעיות: א. אם פספסתי את צליל קבלת ההודעה יעברו שתי דקות קריטיות לכל הפחות עד שאבחין בה. עם זאת, לרוב בשעות היום אני משתדל לא להתרחק מאוד מהטלפון, אם כי לפעמים זה קורה. ב. אם אני ישן, הצליל לא בהכרח חזק דיו בכדי להעיר אותי, ובוודאי לא בצלצול הראשון. ג. לפעמים יש הודעות שווא שאני נאלץ לקרוא בשבת כדי להפסיק את הצלצול, אחרת לא אבחין במקרה של הקפצת אמת (ההודעות, למשל, מכיתת הכוננות בישוב הקודם בו התגוררתי או הודעות אחרות). יתכן שצמיד חכם יוכל לתת מענה, לפחות חלקי, לבעיות אלה: א. ניתן להגדיר רטט בקבלת סמס, ובכך המענה יהיה מידי בשעות היום, גם אם לא אשמע את הצלצול. הטווח הוא של כ-10 מטרים, אז בכל מקרה אדרש לשאת את מכשיר הטלפון. ב. יתכן שהרטט יעיר אותי יותר בקלות, אולם זה דורש ניסוי. אם יתברר שהרטט מעיר אותי משמעותית יותר טוב, בוודאי שזה עדיף, אבל עלול להתברר גם שאין שיפור מובחן, ומדובר בעוד גורם שיכול רק לשפר מעט את הסיכויים. באם מותר לענדו בלילה, האם אפשר גם בשאר היום? הוא כבר ממילא יהיה מוגדר לרטוט בקבלת הודעה. ג. יתכן שיש אפשרות להגדיר רטט למספר מסוים בלבד. האם עדיף לשאת את הצמיד על שלל הניטורים שהוא מבצע ובכך להימנע מהצורך (לעיתים נדירות) לקרוא הודעות מיותרות בטלפון? במידה ויש היתר ספציפי אך לא כולל לנשיאת הצמיד בשבת, האם יש שיקול של מראית עין, ועדיף לשאת אותו באופן נסתר, או שכיוון ומותר אפשר לשאתו בגלוי? יצוין שאני הולך עם נשק ארוך ובולט. רוב תודות.

א.     לענין חיישן פסיעות – אם הוא נתון על האדם בקביעות לצורך ניטור, ובשגרה לא מופיע שום דבר על הצג, וגם לא רטט – יתכן שהיה מקום להתיר אך לא לענוד אתו במיוחד לשבת. אעפי"כ, לאחר התייעצות דעתי היא שאם לא מדובר בצורך רפואי מובהק יש להתרחק מכל הדברים הללו בשבת, הן כדי לא ל'התכרסם' במדרון חלקלק להיתרים לא ראויים, והן בשל האוירה וה'זילותא' בשבת הכרוך בציוד זה בעיני הבריות.
ב.     כנ"ל, אינני רואה בהפעלת הרטט כתוצאה מסיום מחזור השנה מעשה מלאכה מצד האדם. אעפי"כ לדעתי לא ראוי להשתמש לכך בשבת, אלא א"כ יש הכרח בטחוני, למשל, של יקיצה לשמירה.
ג.      אם המכשיר מציג שעה קבועה ברציפות, שניתן להבחין בה ללא לחיץ תאורה וכד', והמכשיר/הציוד נראה כלפי חוץ כשעון – אפשר, גם אם בפנימיותו הוא מוה צעדים או מנטר אלמנט תיפקודי או ביולוגי אחר.
ד.     שאלותיך בתחום השימוש הבטחוני, קשה לי לשקול את המצבים. עקרונית אפשר להשתמש כבחול (מומלץ ב'שינוי') ולא צריך להשתגע לחפש אלטרנטיבות מסובכות. מ"מ, אם יש לך עצות אחרות של זמינות באמצעות הצמיד או השעון החכם – תבורך. כאמור, קשה לי להכנס לאבחנות הפרטניות בין האפשרויות שציינת.
עבור לתוכן העמוד