מנוף נייד להרמת נכה

אם בעבר הרמת חולה או נכה מהמיטה היתה כרוכה במאמץ פיזי גדול ובהימצאותו של אדם חסון בקרבת מקום, הרי שהיום יכולה האחות המטפלת להיעזר במיכשור טכנולוגי חדיש - מנוף להרמת נכים. אל המנוף מחוברת ריתמה שאליה חוגרים את המטופל, ומכאן והלאה בלחיצת כפתור יכולה האחות להרים את הנכה מהמיטה ולהעבירו אל הכיסא או אמבטיית הרחיצה וכו'. 

המנוף מקבל אספקת מתח מסוללה רבת-עוצמה, והוא מסוגל להרים משקל של 150 ק"ג. הרמת הנכה והורדתו מתבצעת ע"י שלט המחובר אל המנוף. במצב "חול" לחיצה על כפתור ההרמה גורמת להרמה מיידית של המנוף והרפייה מן הכפתור גורמת לעצירת הפעולה באופן מיידי - וכן בלחיצה על כפתור ההורדה. כיצד אם כן ניתן יהיה להשתמש במכשיר חיוני זה בשבת?

הפתרון המוצע לכך ע"י 'מכון צומת' הוא הוספת שלט-שבתי למנוף במקביל לשלט המקורי. במערכת מתקינים מנגנון גרמא כפול: לחיצה (לחיצה בודדת) על כפתור בכיוון הרצוי (מעלה/מטה)  לא תגרום לפעולה מיידית, ובפועל אינה אלא שינוי מצב של 'מפסק יבש' (ללא מתח חשמלי). סורק מחזורי שולח פולס אלקטרוני מדי 5 שניות הבודק את מצב המתח. אם הוא מזהה שחל שינוי במצב המתג (בעקבות לחיצת המשתמש) בתוך כמה שניות המנוף יתחיל לנוע בשיטת ה'גרמא' (הפעלת עקיפין חשמלית) למשך כ-3 שניות. אם הגובה אינו מספיק יש צורך בלחיצה על לחצן נוסף - לחצן 'המשכת מצב' (לחיצה ממושכת) עד לגובה הרצוי. הלחיצה על לחצן ' המשכת מצב' צריכה להתבצע ללפני או תוך כדי הפעלת המנוף. אם תחדול מן הלחיצה על 'המשכת מצב' - המנוף ייעצר (לאחר השהיית 'גרמא' יותר קצרה). ניתן לשוב ולהפעילו, בשיטת ה'גרמא', ע"י לחיצה נוספת על לחצן ההפעלה בכיוון הרצוי (מעלה/מטה) ואחר כך לחיצה ממושכת על לחצן 'המשכת מצב'.

מתג "חול/שבת" המותקן על גבי המנוף קובע איזה שלט יהיה פעיל (יש להעביר את המתג למצב שבת עוד ביום שישי!).

מכון 'צומת' אינו משווק את המנופים, אלא רק את התקן השבת עבורם. לרכישת המנוף בעצמו ניתן לפנות לחברת מדטכניקה  או לחברת מדיסקאן .

לפרטים נוספים ולהצעת מחיר נא לפנות ל: מכון 'צומת' ; או ישירות ל: עמוס 02-9931442  שלוחה 111

 


הדפס
עבור לתוכן העמוד