'חש-שינוי' לפתיחת מנעול חשמלי ומגנטי

מנעולים חשמלים ומגנטים מאד נפוצים ומקובלים לנעילת דלתות במקומות ציבוריים כגון חדרי המדרגות בבתים משותפים, בתי חולים ומתקנים ביטחוניים. אדם הרוצה להיכנס צריך להשתמש במפתח, קודן או  מצלצל בפעמון או באינטרקום  וקורא לשומר הנמצא בפנים שיפתח את הדלת. לפעמים היציאה נעשית באמצעות ידית חד-כיוונית, אולם במקומות רבים ישנה הקפדה על כך שגם היציאה תיעשה באמצעות לחצן חשמלי. הפתרון שהצענו בעבר לשבת הוא התקנת לחצן נוסף, ייעודי לשבת, הפועל בשיטת ה גרמא . החיסרון בשיטה זו הוא הדוחק ההלכתי שבדבר. הפעלה חשמלית בגרמא הותרה ע"י הפוסקים רק במקרים המוגדרים כ"הפסד מרובה" או "לצורך חולה שאין בו סכנה" או "צער גדול".

טכנולוגיה חדשנית שפותחה במכון צומת מאפשרת פתיחת דלתות עם נעילה חשמלית ללא חשש, בשיטת " שינוי זרם " המותרת לכתחילה!

הפעלת החש-שינוי נעשית על ידי חיישן קיבולי . מגע אצבע על מכסה המכשיר משנה את הקיבוליות ואת התדר של אותו חיישן קיבולי בגלל התכונה האלקטרונית בגוף האדם (קיבוליות) - וכל זאת מבלי לפתוח או לסגור מעגל חשמלי. ההיתר ההלכתי מבוסס על כך שרק בפתיחת מעגל חשמלי או בסגירתו קיים איסור ( בונה או מוליד ), אך שינוי ערכים (של זרם, מתח, תדר וקיבוליות) בתוך מעגל קיים לא נאסר. החש-שינוי מספק מתח חשמלי לכל מכשיר החשמלי המחובר אליו. כאשר הקיבוליות של החיישן משתנה, החש-שינוי גורם להעצמת המתח או להורדתו בהתאם למשך הזמן שבו כף היד מונחת על המתקן.

 

 טכנולוגיה זו מותאמת לדלתות שהנעילה שלהן מתבצעת באמצעות מנעול-מגנט או מנעול חשמלי .

  
מנעול-מגנט - אלקטרומגנט רב-עוצמה מצמיד את הדלת אל המשקוף בלחץ אדיר של מאות קילוגרמים. את לחצן המשמש ליציאה יחליף מנגנון "חשינוי" - מגע או קירוב כף היד לקופסת הפיקוד תגרום להחלשה הדרגתית של הזרם החשמלי של האלקטרומגנט עד למצב שלחץ מועט על הדלת יאפשר את פתיחתה. בשיטה זו, אין פתיחה אין סגירה של מעגל חשמלי (וניתן להרגיש את המגנט בכל עת). עם הסרת היד, כעבור מספר שניות, יגבר הזרם החשמלי בהדרגה ועוצמת המגנט תשוב לתפוקה מלאה.
מנעול חשמלי - במנעול החשמלי ישנו אלקטרומגנט מובנה, בדרך כלל לשונית הדלת נעולה כאשר אין עליה מתח, פתיחת המנעול נעשית על ידי לחיצה על מתג חשמלי שסוגר את מעגל חשמלי ומספק מתח לאלקטרומגנט שמשחרר את הלשונית. את לחצן המשמש לפתיחה יחליף מנגנון "חשינוי" - מגע או קירוב כף היד לקופסת הפיקוד תגרום להגברה הדרגתית של הזרם החשמלי של האלקטרומגנט עד למצב שלחץ מועט על הדלת יאפשר את פתיחתה. בשיטה זו, אין פתיחה אין סגירה של מעגל חשמלי. עם הסרת היד, כעבור מספר שניות, יחלש הזרם החשמלי בהדרגה ועוצמת האלקטרומגנט גם כן תחלש עד לנעילת הלשונית.

צילצול בפעמון  - לפעמים פתיחת הדלת נעשית מבפנים על ידי השומר וצריך לצלצל בפעמון/אינטקום על מנת לקרוא לו. את לחצן המשמש לצילצול יחליף מנגנון "חשינוי" - מגע או קירוב כף היד לקופסת הפיקוד תגרום להגברה הדרגתית של הזרם החשמלי אל זמזם או נורות לדים  שנמצא ליד השומר. בשיטה זו, אין פתיחה אין סגירה של מעגל חשמלי. עם הסרת היד, כעבור מספר שניות, יחלש הזרם החשמלי בהדרגה ועוצמת הזימזום או תאורה גם כן תחלש.

   

לפרטים נוספים ולהצעת מחיר נא לפנות ל מכון 'צומת' .


הדפס
עבור לתוכן העמוד