מכון צומת משיק מקלדת שבת חדשהלאור הביקוש והצורך במקלדת מחשב המותרת בשימוש בשבת ובמועדי ישראל, לצרכים ביטחוניים ורפואיים, מכון צומת פיתחה מקלדת שבת במגע קיבולי חדשה משודרגת ומשופרת.
המקלדת החדשה כוללת: 105 מקשים, עכבר אינטגרלי, הפרדה תחושתית בין כל מקש, לחצן גרמא להפעלת  מכשירים שונים כגון: הדפסה, סריקה, פתיחת שערים וסגירתם, הפעלת מצלמה ומארז אלגנטי ונוח לשימוש.

 

 

הגירסה הראשונה של המקלדת היתה קומפקטית ונחשפה לפני כשנה (1.12.08) על-ידי הרב ישראל רוזן בכינוס הבינלאומי להלכה ישומית. שיטה הלכ-טכנית ייחודית המאפשרת שימוש חיוני במקלדת ובמקשי בקרת כניסה וכדומה על-פי ההלכה.

את המקלדת, הקרויה "קיבולית", פיתחו במהלך השנתיים האחרונות מהנדסי ורבני מכון צומת - צוותי מדע ותורה באלון שבות גוש עציון.

אין בה מקשים, מתגים או לחצנים ולא מתבצעת בה שום סגירת מעגל חשמלי או אלקטרוני. על פני משטח חלק ואטום מתרוצצים תדרים אלקטרוניים ומגע מרחף של אצבע האדם משנה את הקיבוליות בכל נקודה לפי סימון האותיות והמספרים המוטבעים על פני לוח-מַחֲוָנִים. תוכנה מיוחדת קולטת "מגע מרחף", ומתרגמת את המגע לאות או לסיפרה או לפעולה הנדרשת.

שיטה זו קיבלה אישורם של פוסקי הלכה מובהקים מן השורה הראשונה, ואושרה על-ידי הרבנות הצבאית הראשית לניסוי שטח. היא תשמש חיילים שומרי שבת המשרתים בחיל המודיעין, בחמ"לים, בחיל האוויר ובחילות נוספים. כן צפויים להשתמש בה אנשי סגל רפואי ואנשי משטרת ישראל, שירות בתי הסוהר ושירותים ציבוריים חיוניים נוספים.

ההיתר ההלכתי מבוסס על כך שרק בפתיחת מעגל חשמלי או בסגירתו קיים איסור ("בונה" או "מוליד"), אך שינוי ערכים (של זרם, מתח, תדר וקיבוליות) בתוך מעגל קיים לא נאסר בשעת הדחק. דומה הדבר להגברת או החלשת עוצמת השמע ברדיו.

בשיטה זו ה"הקלדה" נעשית ברצף, וכן כל הפעולות הפנימיות של המחשב (או של הרשת) - שמירה, פתיחה וסגירת תוכנות, גלישה וכדומה. מאידך-גיסא פעולות פלט (OUTPUT) כגון: הדפסה, סריקה, פתיחת שערים וסגירתם, הפעלת מצלמה - ימשיכו להיעשות בעזרת השיטה המסורתית - שיטת ה"גרמא", על-ידי לחיצה על לחצן גרמא המצוי אף הוא במקלדת זו (במקש השמאלי בעכבר). 
 

לפרטים על אודות המיקלדת ואופן פעולתה לחץ כאן.


תאריך 9/02/2010
מארגן האירוע כ"ה בשבט תש"ע
הדפס
עבור לתוכן העמוד