שקע גרמא לעגלת חימום מזון

דרך ארוכה עשתה עגלת החימום, עם האוכל המיועד לחולים, ממטבח בית החולים ועד למחלקה. בינתיים הספיק האוכל להתקרר, מה עוד שיעבור זמן רב עד שאחרון החולים יקבל את מנתו ליד המיטה. וכי נגזר עליהם, על החולים, שדווקא בשבת יאכלו אוכל קר?!

אספקת אוכל חם לחולים נחשבת בדרך כלל לצורך גדול. אמנם לא כל החולים המאושפזים בבתי חולים מוגדרים כמי 'שיש בהם סכנה', אבל במוסד ציבורי אי אפשר ליצור אבחנות פרטניות בין חולה למשנהו. לכן, בהכללה מקובל לספק אוכל חם לחולים. אך איך עושים זאת בשבת? 

שיטת שינוע אוכל, ובעית השבת הכרוכה בחימומו, אופיינית לא רק לבתי חולים אלא גם לבתי אבות שיש בהם מחלקות סיעודיות או 'תשושים', המוגדרים מבחינה הלכתית לענין האוכל כחולים.

הפתרון המוצע ע"י 'צומת' לנושאים אלו היא שיטת הפעלת עקיפין,  'גרמא' , שהותרה בשבת בנסיבות כאלו. אך קיימת בעיה מעשית: כיצד החולה, או הנזקק לאוכל חם, ידע בבטחון מלא כי האחות/כח העזר שטיפל בשינוע האוכל ובחימומו אכן השתמש במנגנון הגרמא הרגיל? בדרך כלל, מנגנון 'גרמא' מיועד למי שמעוניין להשתמש בו, אך בענין האוכל ה'מפעיל' איננו ה'משתמש'.

לאור העלאת דרישה לפתרון, ע"י המחלקה לדת ולכשרות ב'שירותי בריאות כללית', התמודדנו במכון 'צומת' גם עם בעיה עקרונית זו. התוצאה:  'שקע גרמא'  אוטומטי. עגלות החימום במוסדות אלו מצויידות בשקע המתאים לתקע מיוחד, לא סטנדרטי, כך שאי אפשר לתקען בשקע חשמלי רגיל. בשקע המיוחד אין מתח, לא בחול ולא בשבת. בציוד (מתחת לקיר) קיים מנגנון אלקטרוני שפעולתו מתוארת להלן:

סיפרה דגיטלית (דמוית המספר 8) מתחלפת מדי חצי דקה, מ-1 ועד 9, ואח"כ 0 וחוזר חלילה. בחלקיק השניה של המעבר מסיפרה 0 לסיפרה 1 (דהיינו אחת ל-5 דקות לערך) נערכת בדיקה אלקטרונית פנימית (כאלפית השניה) האם 'משהו תקוע בשקע' (ע"י בדיקת ההתנגדות של הקו). אם התגלה כי אכן השקע 'תפוס' (ע"י עגלת חימום אוכל. ובעצם גם ע"י כל מכשיר חשמלי אחר) מגען יחבר את המתח ועגלת החימום תמשיך לחמם. הספרות הדגיטליות ימשיכו להתחלף כל חצי דקה, אך המתח והחימום ממשיכים ברציפות. הוי אומר, כשהעגלה במצב חימום היא פועלת 4.5 דקות ומפסיקה למחצית הדקה, וחוזר חלילה.

העובד/ת מכניס את העגלה לתקע והולך לדרכו. הכל כבר יתרחש מאליו. בהגיע עת החלפת הספרות מ -0 לסיפרה 1, המנגנון 'יגלה' את התקע ויחבר את המתח ל-4.5 הדקות הבאות, המיוצגות בסיפרה הדגיטלית המתחלפת. 

אם העובד/ת שומר שבת הוא יקפיד לנתק את עגלת החימום כאשר הסיפרה 0 דהיינו ללא מתח. גם אם יעדיף לחלל שבת - האוכל לא ייאסר מנקודת מבטו של החולה, שהרי הוא חומם בהיתר, ו'כיבוי' האש באיסור איננה אוסרת את האוכל.

נשמע מסובך? אל דאגה! שלט פשוט מסביר ומנחה כך: "בשבת - ניתן לחבר את התקע בכל זמן. לנתק - רק כאשר הסיפרה 0". זה הכל!

עגלת החימום היא רק דוגמא אחת מני רבות לציוד הקשור לעולם הרפואה שניתן להפעילו בדרך זו. אבל שימו לב! מכשירים רפואיים בלבד, שיש בהם איזשהו צורך חיוני, ולא מכשירים ביתיים שניתן להסתדר יפה מאד בלעדיהם בשבת.

לפרטים ובירורים ניתן לפנות למכון 'צומת'

לפרטים ובירורים ניתן לפנות למכון 'צומת'


הדפס
עבור לתוכן העמוד