גולשים יקרים! האתר בהרצה, כלל האישורים התקפים עלו לאתר, מקווים להשלים את התוכן החסר בהקדם - עימכם הסליחה.

הרב ישראל רוזן זצ״ל

מייסד מכון צומת

הרב ישראל רוזן, מייסד וראש מכון 'צומת' העוסק במחקר יישומי לפתרונות טכנולוגיים בתחומי ההלכה המאפשרים קיום מדינה יהודית בעידן המודרני. הרב היה המוביל ובעל הסמכות הבכירה בתחום זה של השילוב שבין הלכה וטכנולוגיה, תורה, חברה ומדינה, המאפשר מציאת פתרונות מעשיים והלכתיים לאתגרי המדינה והמציאות המתחדשת.

הרב ישראל, נולד בתל אביב, בשנת התש"א (1941), כבן למשפחת חלוצים שעלו לארץ עוד לפני השואה, מתוך תחושת שליחות וציונות. את לימודי התיכון סיים בהצטיינות בישיבת ' הרב עמיאל' ('הישוב החדש') שהייתה מהראשונות הקניית תעודת בגרות מלאה, בצד לימודי קודש ברמה גבוה.

למד בישיבת 'כרם ביבנה' והיה ממייסדי בית המדרש הגבוה הראשן בישיבות ההסדר לאברכים, שם הוסמך לרבנות. הוא מראשוני תלמידי ישיבות 'ההסדר', המשלבים בין השירות הצבאי ולימודי התורה, נלחם במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום הכיפורים ולימים נמנה עם הקורס הראשון לרבנים צבאיים ושירת כרב גדודי, חטיבתי ואוגדתי.

בתשכ"ג (1963), נישא לשלומית (גרדי) , להם נולדו 5 ילדים ונכדים רבים. בהשפעת פרופ' זאב לב, חתן פרס ישראל לפיסיקה, למד הרב רוזן הנדסת אלקטרוניקה על מנת לעסוק בחקר ובשילוב תורה ומדע, בדגש על הלכה וטכנולוגיה. הרב סיים את לימודי ההנדסה במכון לב בהצטיינות ומאז הקדיש את חייו לגשר שבין הלכה וטכנולוגיה, בדגש על יישומים בתחומי החברה והמדינה. בתחילה שימש כחוקר תורני-טכנולוגי במכון ההלכתי-טכנולוגי בירושלים, שפעל אז בראשות פרופ' זאב לב.

חלוץ בשדה המדע והטכנולוגיה

 במסגרת מחקריו, פרץ הרב רוזן דרך הן בתחום הטכנולוגי והן בתחום ההלכתי.

הרב ישראל פרץ דרך בין היתר עבור קשישים ומוגבלי תנועה, ובהוראת הרב ש"ז אויערבך יצר עגלת נכים מותאמת לשבת. 

הרב פרסם עשרות מאמרים וספרים בכל תחומיי עשייתו. היה ממייסדי ועורכי הבמה ההלכתית הפוריה – 'תחומין'- לתורה, חברה ומדינה – המופיעה מדי שנה בשנה. כרכי תחומין מפרים את החשיבה ההלכתית-מעשית בתחומים הבאים: חברה, משפט, משפחה, צבא ובטחון, משק וכלכלה, שבת ומועד, רפואה, חקלאות, גיור ויחס לנכרים, שלטון ומדיניות.

 

פועלו במכון צומת

בשנת תשל"ו (1976) הגה ויסד הרב ישראל רוזן את מכון 'צומת'- צוותי מדע ותורה באלון שבות גוש עציון – העוסק בקשת רחבה של נושאים מחקריים ויישומיים מעשיים הקשורים לאינטראקציה שבין היהדות והחיים המודרניים. המכון קם על מנת לתת מענה למציאות בה העולם המודרני מציב אתגרים לעולם ההלכה והמחשבה היהודי, שלא היו קיימים בדורות עברו.

בשנת 1995 ייסד הרב רוזן את מינהל הגיור בישראל, ובמשך שנים רבות שימש כדיין גיור בפועל  וניהל מאבק ציבורי למען הגרים המבקשים באמת לבוא בקהל.

פרסים והוקורת

לקראת תום היום הראשון של כנס ירושלים השמיני בשנת תשע"א ,הוענק "פרס ירושלים" 

לראש מכון צומת, הרב ישראל רוזן, על 30 שנות פעילות בצומת ועל 30 כרכים של סדרת 'תחומין'. בטקס נכח הראשון לציון, הרב שלמה משה עמאר, 

 

הציר המוביל בפעילותו של הרב ישראל רוזן התמקד ביצירת קומה נוספת של עולם היהדות במציאות של מדינה עצמאית ומציאות של עידן מתחדש. לולא פעילותו זו של הרב עלול היה עולם ההלכה להיקלע למבוי סתום לנוכח אתגרי העת החדשה.

פרוייקטים לזכרו

No data was found

פרוייקטים בהובלתו

No data was found