ממסר-פחת לשבת

הגדל

בסרט הזה כולנו היינו. מישהו לא נזהר וגרם לכך שהחוט של הפלטה תיגע בפלטה הרותחת, הבידוד של החוט נמס... ו... בום!  קפץ החשמל בכל הדירה. אם שאלתם את עצמכם מדוע פלטה אחת לא תקינה צריכה להקפיץ ולנתק את כל החשמל בדירה - אז הרי לפניכם ההסבר הבא (אם אתם כבר יודעים - דלגו להמשך):

כל מכשיר חשמלי המחובר לרשת הביתית, ואשר המעטפת שלו עשויה מחומרים מוליכים (למשל: תנור, מכונת כביסה ופלטה) חייב על-פי התקן להיות מוארק (כלומר: המעטפת מחוברת ע"י מוליכי חשמל (החור השלישי שבשקע) אל האדמה). בנוסף לכך, חובה להתקין בכל בית בלוח החשמל הראשי מכשיר ניתוק זרם שנקרא "ממסר פחת". כאשר הבידוד הפנימי במכשיר נפגם, וחשמל זולג אל המעטפת (כלומר: המכשיר מחשמל!) הממסר-פחת 'מרגיש' שחשמל ברח מהמערכת אל האדמה (דרך הארקה) - ומנתק באופן מיידי את החשמל בכל הבית, כדי למנוע התחשמלות.

כאשר דבר כזה קורה ביום חול, מה שצריך לעשות הוא לאתר את המכשיר הבעייתי (כלומר: לנתק את כל מכשירי החשמל מהרשת, ולחבר בזהירות (מבלי לגעת במכשיר) אחד אחד, וכך לבודד את המכשיר המקולקל מייתר המכשירים שבבית). אם ידוע לנו מהו המכשיר שמקפיץ את המערכת - ניתן לנתק אותו בלבד ולחדש באופן ידני את אספקת הזרם ע"י הרמת הידית במפסק הפחת.

ובשבת?

בשבת כמובן שאנו יכולים לנתק את המכשיר המקולקל מהתקע (רצוי בשינוי, מדיני מוקצה) שכרגע אין בו מתח בגלל שהממסר-פחת ניתק אותו, שהרי בניתוק מעגל חשמלי מנותק לא נעשית כל פעולה אסורה. אך כיצד נחדש את אספקת הזרם לשאר המכשירים? בדרך כלל מקובל במקרה כזה לחפש "גוי של שבת" שירים את המתג הראשי, אך זה אינו תמיד מצוי, ומלבד זאת, רבים אינם יודעים לעשות זאת כמו שצריך. שימו לב: אמירה לנוכרי אסורה בשבת, ואפילו רמיזה אסורה, ורק במקרים מעטים הותר לעשות זאת (לאחר התייעצות עם סמכות הלכתית!) ההיתר הגורף לשימוש בגוי של שבת הוא רק במקום שהגוי עושה את המלאכה להנאת עצמו (ניתן להציע לו מאכל כלשהו שכדי למוצאו יהיה עליו להדליק את האור), ואגב כך נהנה גם היהודי מאותה מלאכה! כמובן שכל העצות הללו כרוכות באי-נוחות ובדחקים הלכתיים.

רעיון חדשני המשווק ע"י חברת "ניסקו" פותר את הבעיה.

ממסר-פחת ReStart הוא ממסר-פחת חדיש הכולל מערכת בקרה פנימית של הרשת הביתית. כאשר המכשיר מזהה זליגת חשמל הוא מקפיץ ומנתק את החשמל בכל הדירה. לאחר 20 שניות מרגע ניתוק החשמל, המכשיר מבצע בדיקה של הרשת מבלי לחדש את המתח הגבוה באופן רציף. בדיקה זו נעשית באופן אוטומטי וללא מגע יד אדם. אם המכשיר מזהה שהבעיה חלפה (כלומר: שהמכשיר המקולקל נותק וסולק מהרשת, או שהבעיה היתה מזליגה חד-פעמית [חבטה בלתי זהירה על הפלטה עלולה לגרום לכך]) - החשמל יתחדש מאליו לאחר כ- 60 שניות - וכל זה באופן אוטומטי מלא וללא מגע יד אדם.

  אישור צומת למכשיר ReStart של חברת "ניסקו"
מוקד קורונה
חג"ז - עקב המצב, משלוחים חינם
עבור לתוכן העמוד