שאל את הרב

חיפוש בשו''ת:
 
>
כללי
אתר אינטרנט שומר שבת
אשמח להכוונתך לגבי הדרך הנכונה הלכתית להתמודד עם אתר מסחר שומר שבת. לצערי לא מצאתי חומר בנושא באתר צומת. כחלק מצוות שאמון על השיווק הדיגיטלי של האתר במנוע החיפוש של גוגל, מטרת עבודתי היא שאנשים המחפשים לרכוש – ימצאו את האתר המדובר ויקנו בו. כיום, מכניסת השבת ועד צאתה, האתר לא באוויר. מבחינת השיווק זה בעייתי שכן עבור גוגל זה כאילו האתר "נמחק" או "נופל לו השרת" כל שבוע למספר רב של שעות. לכן, המשמעות של הפתרון הנוכחי הוא פגיעה במאמצי השיווק בגוגל ומכאן בפרנסת בעל האתר גם בימי החול. האם מבחינה הלכתית מקובל פתרון של להשאיר את האתר באוויר אבל לחסום בו כל אפשרות מסחר בשבת? זאת אומרת שהתוכן באתר יישאר על כנו בכל עת, אך במהלך השבת תחסם כל אפשרות לקנות, להשאיר פרטים וכו'.

א.     עמדתנו היא שמבחינה הלכתית אין איסור להחזיק בשבת אתר שמישהו שאינו שומר שבת, או בחו"ל, נכנס אליו למידע וגם למסחר.
ב.     כל המוסדות הדתיים לא סוגרים את האתר שלהם בשבת, כולל מכון 'צומת' (ובעצם ניתן דרכו גם לרכוש ספרים או מוצרים).
ג.      הסיבה היא שאין עלי חובה למנוע מאחרים לחלל שבת, ואין כאן בכלל אלמנט של 'לפני עיור לא תתן מכשול'.
ד.     ביחס להיבט המסחרי זה גם לא נחשב 'שכר שבת' מסיבות שונות, וזה אמור גם למי שיש לו מכונה למימכר פחיות שתיה או סנדוויצ'ים או מכבסה אוטומטית. בכרכי 'תחומין' (בהוצאת מכון 'צומת') היו מספר מאמרים על כך, בקשר לכספומט של בנק המזרחי הפתוח בשבת ועוד.
ה.     אכן, יש מקום לדאוג שמי שנכנס לאתר בבעלות דתית בשבת יתקל בדף פתיחה (בשבת ובחג) המציין כי היום שבת/חג ובשל קדושת היום בעלי האתר מבקשים לדחות את הכניסה למוצאי שבת או למחרת. כאמור, הצעה זו היא מטעמים של אוירה וחינוך וקידוש השם, אך לא הלכתית צרופה.
ו.       ועוד, אם אכן היה רווח ממכירות שבת (שניתן לחישוב) – מומלץ מטעמי חינוך וקידוש השם ותחושה טובה ו'סגולה להצלחה' לתרום את הרווח הזה (לאחר ניכוי ההוצאות) לטובת שמירת השבת, או למוסד העוסק בכך. כאמור, גם זו רק המלצה ולא חיוב הלכתי פורמאלי.
תחומין פלוס
עבור לתוכן העמוד