מיכרז משרד האנרגיה למקררים חוסכי חשמל - הבהרה מנקודת מבטה של השבת

ב"ה, אייר תשע"ב, 4.12

 

מיכרז משרד האנרגיה למקררים חוסכי חשמל

הבהרה מנקודת מבטה של השבת

לאחרונה (ניסן תשע"ב, 4.12) פרסם המשרד לאנרגיה ומים הודעה לציבור בדבר מבצע לרכישת מקררים חוסכי אנרגיה במחיר מסובסד משמעותית. הרשימה כוללת 8 מקררים שנבחרו לפי קריטריונים שגיבש המשרד, בתיאום עם מכון התקנים. מסתבר כי 'קריטריון השבת' נשכח בדרך ולא היתה כל התייחסות להיבט זה.

עם פרסום המיכרז נזכרו במשרד האנרגיה באוכלוסיה שומרת השבת, בין השאר בעקבות פניות רבות שזרמו הן במישרין והן באמצעות הספקים שנדרשו לתת מענה לפונים רבים אשר ביקשו מידע בנדון.

אישי המשרד הרלבנטיים פנו למכון 'צומת', המתמחה בכל הקשור בנושאים הלכתיים-טכנולוגיים, וממנו למדו כי השאלה ההלכתית העיקרית קשורה ללחיץ המופעל במישרין ע"י פתיחת דלת המקרר וסגירתה. במקררים עכשוויים לחיץ זה מבצע מספר פעולות חשמליות מלבד הדלקת הנורה (אשר ניתן להוציאה). מבחינה הלכתית הכרח לבטל לחיץ זה לפני שבת, ואין בכך שום פגיעה בתיפקוד השוטף של המקרר.

בדיקה מהירה לימדה כי שני דגמים בלבד, מתוך הרשימה שבמיכרז הראשון, מצויידים באישורי שבת של מכון 'צומת'. לדברי היבואנים ניתן להוסיף 'התקן שבת' דומה בכל דגמי המבצע, לפי דרישת הלקוח (בתשלום).

ראש מכון 'צומת', הרב ישראל רוזן, ומהנדסי המכון המליצו בפני משרד האנרגיה שלקראת פרסום בקרוב של המיכרז השני, וכן בעתיד, יידרש הספק להציג סידור שבת תקני מאושר ע"י גורם מוסמך, במחיר סביר שיקבע בתנאי המיכרז, ובתוך ימים ספורים מרכישת המקרר.

כמו כן הומלץ ע"י מכון 'צומת' שתיבדק אפשרות לוודא שבכל מיבצע לציבור יהיו דגם אחד או שנים עם אפשרות להתקנת סידור שבת למהדרין, המבוקש בחלק מן המיגזר החרדי. סידור כזה מחייב שינויים פנימיים בתיפקוד המקרר בשבת (בדרך כלל פעילות המדחס לפי זמנים קצובים וביטול התרמוסטט). לסידור כזה דרוש אישור של גורם הלכטכני מוסמך, דוגמת מכון 'צומת' בראשות הרב רוזן, או המכון הטכנולוגי-הלכתי בירושלים בראשות הרב הלפרין.           

לחץ כאן לרשימת המקררים ומקפיאים שקיבלו את אישורינו

עבור לתוכן העמוד