פחי אשפה חכמים / הרב מנחם פרל

פחי אשפה "חכמים" בשבת

כאשר, מסיבות שונות, פינוי פחי האשפה העירוניים מתעכב, כולנו חשים במצוקה התברואתית. אך מסתבר שגם ריקון פחי האשפה בתדירות מוגזמת מהווה מטרד לא קטן במציאות האורבנית של ימינו. ריבוי משאיות זבל על הכביש הנוסעות לאיטן ועוצרות בכל כמה עשרות מטרים הוא אחד מגורמי עומסי התחבורה המוכרים לכולנו. הוסיפו לכך את זיהום האוויר של המשאיות ואת 'זיהום הרעש' של מנועי הדחסנים עם דפיקות מכסה ה'צפרדע' בעת הריקון, וכמובן בזבוז משאבי האנוש והכסף הנגרם מריקון פח שאינו מלא.

הפתרון המוצע כיום לבעיה זו הוא 'פח חכם' שמדווח למרכז הבקרה בעירייה כאשר הוא עומד להתמלא (בדרך כלל לאחר מילוי של כ75% מתכולת הפח). חיישנים מיוחדים המותקנים בתוך הפח, בודקים את מפלס הזבל ומשדרים את הנתונים למרכז הבקרה. תוכנת מחשב במרכז הבקרה קובעת את מסלול ריקון הפחים של משאיות הזבל, כאשר רק הזקוקים לריקון נכללים בו. כל שנותר לנהג משאית הזבל הוא להפעיל אפליקציה המבוססת על GPS שתכוון אותו אל הפחים הרצויים.

פעולות נוספות שניתן להפיק בעזרת פח חכם הן: ויסות טמפרטורה פנימית (למניעת שריפות הנגרמות מ'אפקט החממה' שבתוכו) ובקרת זעזועים (לדיווח על ניסיונות גנבה או ונדליזם). את כל הנתונים הללו ישדר הפח אל מרכז הבקרה העירוני, אל נהגי משאיות האשפה, ולעתים גם אל הטלפון החכם של מנהל המחלקה.

איך אם כן, משליכים את שקית האשפה לפח השכונתי בשבת? הרי כל שינוי מפלס גובה הזבל (ואולי אף כבר בפתיחת מכסה הפח) נקלט על ידי המערכת החשמלית ומשודר, ובעקבותיה פועלים מערכות תקשורת ובקרה מסועפות!?

כאשר מועצה מקומית אחראית מפרסמת מכרז לפחים חכמים (גלויים או טמונים), עליה לכלול במכרז חובת הוכחה שחיישני הפח מאושרים לשימוש בשבת וחג. במעבדות מכון צמת אנו מוודאים שחיישני הנפח של הפח לא יפעלו בשבת ובחג, על פי תוכנה המוגדרת מראש. בפחים חכמים המאושרים על ידינו, איסוף הנתונים על ידי החיישנים, וכמובן גם שידורם, מפסיק לקראת כניסת השבת וחוזר לפעול באופן אוטומטי לאחר צאת השבת. במכון צומת אנו מעניקים ייעוץ, מפתחים או מלווים את היצרן בפיתוח עצמי של מנגנונים מותאמים לשבת.

בניין רב קומות ודחסן אשפה

בבניינים רבי קומות, שבהם הירידה לרחוב כדי לרוקן זבל היא טורח גדול, מקובל למקם בקומת הקרקע פח זבל משותף לכל דיירי הבניין, כאשר מעליו נבנה פיר אנכי עם פתח בכל קומה, שבאמצעותו משליכים הדיירים את האשפה הישר אל הפח - מבלי לרדת מדרגות . על מנת לחסוך מקום ותדירות פינוי האשפה, מופעל בפח דחסן, המסוגל לצמצם את נפח האשפה עד לכששית מנפחה המקורי.

כדי לחסוך ארגיה, מתבצעת הדחיסה לעיתים תכופות, וכך יכול מנוע קטן יחסית לדחוס את הזבל בטרם תצטבר כמות גדולה. לכן כל השלכת אשפה עלולה להפעיל את הדחסן, וזו כמובן בעיה הלכתית בשבת.

הפתרון שאנחנו מציעים לבתים אלו הוא: הפעלת הדחסן בשבת בזמנים הקבועים מראש, בהתאם לרמת השימוש של דיירי הבניין, כך שמחד יכולת הדחיסה לא תיפגע, ומאידך לא תחולל שבת באמצעות השלכת אשפה.

תעודת כשרות טכנולוגית לפחים

כאשר מותקן פח חכם בקרבת הבית, יש לדרוש מהמועצה 'תעודת כשרות טכנולוגית' לחיישני הפח. אם נשווה את דגם החיישנים המסומן על הפח, או באתר הרשות, לדגם הרשום על האישור שמקורו במכון צומת, נדע אם אכן הפח השכונתי 'כשר'. אם לא, נשמור את שקיות האשפה עד למוצ"ש, ונדאג להבא לבחור נציגים ברשות המקומית שיעמדו על אופייה היהודי של המדינה ואזרחיה.

בבניין רב קומות, יש לדרוש מוועד הבית, מחברת האחזקה, או מהקבלן בעת רכישת הדירה, תעודה המעידה על כשרות כלל המערכות הטכנולוגיות בבניין. בתעודה יפורט גם הפח, כמו מרכיבים טכנולוגיים רבים אחרים המוטמעים בבניין.

מכיוון שנעשות עבודות אחזקה ושינויים מבניים במהלך השנים, חשוב שהתעודה תהיה ברת-תוקף עדכני לזמן השימוש בפח

לינר
עבור לתוכן העמוד